Kategórie

Veľké činky



Patríte s ohľadom na úroveň vašej fyzickej kondície medzi pokročilých alebo profesionálov? Chceli by ste v rámci svojich pravidelných tréningov neustále naberať svalovú hmotu v hornej časti vášho tela, teda v oblasti rúk a ramien? Boli by ste veľmi radi, ak by sa vám v rámci vášho pravidelného fitness tréningu okrem budovania svalovej hmoty podarilo aj nabrať v oblasti rúk dostatok fyzickej sily? Je to veľmi užitočné, pretože vám to môže pomôcť v každodennom živote napríklad vtedy, keď budete musieť prenášať ťažké predmety z jedného miesta na druhé. Ak vám boli počas vašej poslednej konzultácie s fitness trénerom odporučené veľké činky, v tom prípade sa môžete v nasledujúcich riadkoch o nich dozvedieť zopár dôležitých informácií.

 veľké činkyvelke cinky

Činky za najnižšie ceny nájdete v našej ponuke TU: http://fitness-sport.sk/37-cinky

 

Predovšetkým je potrebné si uvedomiť, že cvičenie pomocou veľkých činiek je možné, s ohľadom na úroveň fyzickej kondície len pokročilým a profesionálov. Ostatným cvičiacim nachádzajúcich sa na nižších úrovniach fyzickej kondície, teda tým, ktorí sa radia medzi začiatočníkov alebo mierne pokročilých sa cvičenie pomocou veľkých činiek neodporúča. Títo cvičiaci ešte nemajú vyvinutý dostatočný svalový objem na to, aby boli schopný dvíhať veľké činky. Pri veľkých činkách totiž musíte mať dostatok fyzickej sily potrebnej na to, aby ste boli schopný veľké činky vôbec dvihnúť.  V prípade, že cvičíte pomocou veľkých činiek prvýkrát, odporúčame vám dvíhať ich pri dozore vášho fitness trénera alebo kamaráta, či hocikoho, kto sa nachádza vo fitness centre. Samostatne sa odporúča dvíhať veľké činky až vtedy, keď budete mať sa sebou niekoľko úspešných cvičení s pomocou druhej osoby.

 

Veľké činky vznikajú pomocou dvoch rovných posilňovacích tyčí, ktoré sa tiež používajú aj na vytvorenie klasických jednoručiek. Nevyhnutným a azda najvýraznejším komponentom je práve závažie. Hmotnosť závažia, ktoré sa rozhodnete naložiť si na veľké činky závisí od úrovne vašej fyzickej kondície. Vo všeobecnosti platí, že čím máte vyššiu úroveň fyzickej kondície, s tým ťažším závažím naloženým na veľkých činkách môžete cvičiť. Na základe toho možno konštatovať, že pokročilý musia cvičiť zo závažím nižšej hmotnosti naloženom na veľkých činkách ak tí, ktorí sa zaraďujú medzi profesionálov. Pred prvým, ale v konečnom dôsledku vlastne aj pred každým naložením závažia na veľké činky sa radšej poraďte so svojim fitness trénerom.  Taktiež berte na vedomie, že je veľmi dôležité postupné nakladanie závažia na veľké činky. Neodporúča sa zbytočne preceňovať svoje sily, schopnosti a možnosti. Môže to skončiť s vážnymi zdravotnými problémami, čo určite nie je pre vás žiaduce.

 

Posledným, no zato tiež veľmi dôležitým komponentom, potrebným na vytvorenie veľkých činiek je bezpečnostný hriadeľ. Je určený na zabezpečenie závažia na veľkých činkách. Nie je totiž vôbec žiaduce, aby vám závažie počas cvičenia padlo smerom na podlahu. Závažie na veľkých činkách musí byť v každom prípade a za každých okolností pripevnené na veľkej činke pevne a stabilne. Rovnako tiež nie je vhodné, aby sa závažie na veľkej činke kĺzalo z jednej strany na druhú. Na zabezpečenie pevnej a stabilnej pozície závažia na veľkej činke sa preto používa bezpečnostný hriadeľ. Keďže sa v rámci cvičenia používajú dve  veľké činky, budete potrebovať štyri kusy bezpečnostných hriadeľov. Na každý koniec posilňovacej tyče sa totiž umiestňuje jeden bezpečnostný hriadeľ.

 

Hmotnosť závažia, s ktorou sa počas cvičenia pracuje pri veľkej činke sa pohybuje v rozpätí od 5 kg do 10 kg. Pochopiteľne, používajú sa aj závažia s vyššou alebo nižšou hmotnosťou. Závažia vyššej hmotnosti používajú predovšetkým profesionáli, ktorí vďaka svojim schopnostiam dokážu cvičiť aj so závažím vyššej hmotnosti. Závažia nižšej hmotnosti,  teda tie, ktoré majú 1,25 kg alebo 2,5 kg používajú väčšinou pokročilí. Sú veľmi užitočné vtedy, keď chcete zvyšovať hmotnosť závažia, s ktorým plánujete cvičiť. Vtedy sa odporúča postupné zvyšovanie hmotnosti závažia. Závažia tejto hmotnosti sú vtedy ideálnym pomocníkom. Závažia je možné zakúpiť si z rôznych materiálov. Najčastejšie sú betónové, liatinové alebo železné.