Kategórie

Cvičenie na bradlách


Rozmýšľate nad pravidelnými návštevami fitness centra? Chcete zmeniť svoje telo? Túžite po tom, aby ste  sa cítili krajší a zároveň zdravší? Chcete, aby vaše telo obdivovali ľudia z vášho okolia? Ste veľmi nespokojný so svojim telom a túžite ho zmeniť? Tak potom neváhajte a zaujímajte sa o cviky na bradlách!
Dnes má už každé správne fitness centrum vo svojej výbave aj bradlá. Samozrejme, mali by sa v nich nachádzať kvalitné stacionárne bradlá s mäkkými opierkami rúk a chrbta. Niektoré drahšie stacionárne bradlá obsahujú aj hrazdu. V ponuke nášho e-shopu nájdete stacionárne bradlá, ale tiež aj stacionárne bradlá s hrazdou. Je len na vás, pre ktoré bradlá sa rozhodnete. Zvážiť musíte predovšetkým okrem ceny aj veľkosť úžitkovej plochy, ktoré bradlá zaberú v miestnosti. Väčšinou to býva tak, že stacionárne bradlá s hrazdou zaberú viac úžitkovej plochy. Konečné rozhodnutie závisí od vás, ale je skutočne vhodné, ak oba tieto špecifické faktory vopred zvážite. 
Jednotlivé cviky na bradlách sú založené na tom, že pri cvičení pracujete s vlastnou hmotnosťou svojho tela. Odporúča sa s cvičením na bradlách začať od úplného začiatku posilňovania, teda od nováčika. Nie je na zahodenie, ak s cvičením budete pokračovať aj neskôr. Odporúča sa vo vlastnom záujme nezanedbať cvičenie na bradlách. Naučiť sa zvládnuť vlastnú váhu svojho tela je tajomstvom úspechu. Ak teda chcete zmeniť svoje telo na nepoznanie, cvičenie na bradlách nezanedbajte za žiadnych okolností. 
Cvičenie na bradlách sa zdá byť na prvý pohľad veľmi jednoduché. V skutočnosti to však s jednoduchosťou nemusíme preháňať. Na bradlách sa najčastejšie cvičia kľuky. Chyťte rukoväte bradiel smerom dlaňami k sebe. Vytlačte sa hore do tzv. počiatočnej pozície. V tejto pozícií majte skrčené obe kolená. Pokrčené kolená pomáhajú v upevňovaní stability a zároveň aj bránia zbytočnému kontaktu nôh so zemou. V tejto pozícií zotrvajte niekoľko sekúnd. Následne vďaka krčeniu rúk pomalým tempom púšťajte svoje telo, až kým sa úplne nedotknete zeme. Pri tomto pohybe by mal váš hrudník smerovať k zemi v 45-stupňovom uhle. Pri tomto cvičení by ste mali pocítiť mierne natiahnutie prsného svalu. V rámci vykonávania tohto cviku zapájate predovšetkým hrudník. Zároveň však precvičujete aj tricepsy a ramená. Toto cvičenie je vhodné vykonávať v 4-5 cvikoch po 2-3 sériách. 
Mierne pokročilí a profesionáli, ktorí sa posilňovaniu venujú už dlhšiu dobu, môžu kľuky na bradlách vykonávať spolu s dodatočnou váhou. Ak máte záujem o cvičenie kľukov na bradlách s dodatočnou váhou, môžete medzi vaše členky umiestniť jednoručky. Ďalšou alternatívou je aj zavesenie reťazí na opasok. 
Rozhodne sa však vykonávanie kľukov na bradlách neodporúča začiatočníkom. Môžu cvičiť na bradlách, ale pred samotným cvičením by sa mali poradiť so svojim trénerom.  Tiež by mali byť vybavený  aj dostatočnou trpezlivosťou a hlavne by sa nemali preceňovať. Zbytočné precenenie síl môže niekedy skončiť aj vážnymi zdravotnými problémami. 
Samozrejme, stacionárne bradlá spolu s hrazdou ponúkajú oveľa dynamickejšiu možnosť vykonávania zhybov. V podstate na nich postupujete úplne rovnako. Opäť sa snažíte vytiahnuť smerom hore, pričom máte skrčené nohy. Snažíte sa však vystrieť  tak, aby vaša brada siahala približne na úroveň hrazdy alebo mierne nad úroveň hrazdy. Mierne pokročilí a profesionáli zvládnu aj dotknúť sa hrazdy hrudníkom. Pri vykonávaní tohto cviku sa snažte umiestniť svoje ruky približne na šírku ramien. Vhodné je používať podhmat. 
Ďalšia možnosť, ako vykonávať klasické zhyby spočíva v zmene držania nôh. Vo vyššie uvedených zhyboch ste museli mať nohy pokrčené, aby ste dostatočne zabránili akémukoľvek kontaktu so zemou. Pre mierne pokročilých a profesionálov, ktorí už dokážu veľmi dobre pracovať so svojou váhou je určení aj nasledujúci cvik.
Pri tomto cvičení, podobne ako pri klasických zhyboch sa musíte uchopiť rukovätí a pomaly sa snažiť dvíhať smerom hore. Nohy však musíte mať v tomto prípade vo vodorovnej polohe. Chvíľu (približne 1-2 minúty) sa snažíte zotrvať v tejto polohe so stále vodorovne vystretými nohami. Následne pri spúšťaní smerom dole sa snažíte dostať na zem aj vystreté nohy. V žiadnom prípade pri tomto nohy neskŕčajte. Zo začiatku tento cvik opakujte opäť v 4-5 opakovaniach v 2-3 sériách. 
Možno sa to nezdá, ale cvičenia na bradlách podporuje posilňovanie viacerých svalov na tele. Predovšetkým sa vďaka cvikom na bradlách posilňuje chrbát. Ak budete cvičiť na bradlách pravidelne a intenzívne, bude váš chrbát aj vďaka týmto cvikom vybudovaní do tvaru písmenu „V“. Váš chrbát získa pevnosť a odolnosť. Taktiež nebudete v staršom a v dôchodkovom veku trpieť bolesťami chrbta.
 Cviky na bradlách vám tiež zaručia spevnenie niektorých svalov na rukách. Konkrétne ide o triceps a biceps. Tieto svaly budú mohutnejšie a vaše ruky pevnejšie. Vaše ruky získajú vyššiu fyzickú silu, ktorú vám bude závidieť nejeden chlap vo vašom okolí. V budúcnosti by ste tak nemali mať problém so zdvíhaním ťažších vecí. Presné svaly sa pri cvičení na bradlách tiež posilňujú. Pravidelným a intenzívnym cvičením môžete docieliť vybudovanie pevného prsného svalstva, ktoré je pre profesionálnych fitness športovcov typické. 
Posledným, no však veľmi dôležitým svalom, ktoré sa prostredníctvom cvičenia na bradlách posilňujú je aj predná hlava deltového svalu. Posilňovanie tohto svalu sa vám v budúcnosti odmení menej častou bolesťou hlavy. Túto skutočnosť určite oceníte v každodennom, rutinnom živote. 
Nemali by ste zabudnúť, že aj pri cvičení na bradlách, podobne ako pri iných cvičeniach stále platí, že  musíte venovať veľkú pozornosť dýchaniu. Pri cvičení na bradlách pri pohybe hore sa snažte o hlboký výdych.  Pri pohybe zo vzpriamenej pozície smerom nadol sa snažte o hlboký výdych. Nezabudnite si strážiť a kontrolovať dýchanie. Dýchaním docielite vyššiu aktiváciu brušného svalstva a lepšiu koncentráciu. 
Na zabúdajte počas cvičenia na bradlách aj na pravidelný pitný režim. Ideálne je počas cvičenia na bradlách piť obyčajnú, čistú vodu z vodovodu. Ak to s posilňovaním myslíte vážne a záleží vám na efektívnosti cvičenia, potom odporúčame pitie iontových nápojov. Väčšinou sú v rôznych príchutiach a majú skôr sladkejšiu chuť. Odporúča sa ich pitie počas cvičenia, pretože vám dodávajú energiu a zvyšujú vašu koncentráciu na cvičenie.