Kategórie

Kladka na cvičenie

 

 

Rozhodli ste sa, že sa budete pravidelne venovať posilňovaniu? Chceli by ste svoj pravidelný a poctivý tréning zamerať na nadobúdanie svalovej hmoty v hornej časti vášho tela? Boli by ste skutočne veľmi radi, ak by si aj vaše okolie všimlo, že sa pravidelne a intenzívne venujete posilňovaniu? K najčastejšie využívaným a vyhľadávaným posilňovacím zariadeniam patria predovšetkým tie, ktoré sú určené na posilňovanie hornej časti ľudského tela. Patria sem napríklad bicepsy alebo tricepsy. Tieto svaly sa nachádzajú v tej časti ľudského tela, ktoré nosíme počas roka najčastejšie odhalené. Pýtate sa, ako je to možné? Jednoducho je to preto, lebo počas jarných a letných mesiacov zvykneme nosiť tričká, prípadne u dám sú to aj blúzky, s krátkym rukávom alebo bez rukávov. Tieto špecifické druhy oblečenia umožňujú odhaliť práve ruky. Ideálnou fitness pomôckou, ktorá vám pomôže predovšetkým s nadobúdaním svalovej hmoty v oblasti rúk, je práve kladka na cvičenie.

 kladka na cvičeniekladka na cvicenie


Kladky na cvičenie za najlepšie ceny nájdete TU: http://fitness-sport.sk/59-kladky


Kladka na cvičenie predstavuje špecifickú fitness pomôcku, ktorá pozostáva z praktického stojanu. Základné rozdelenie kladiek na cvičenie pozostáva z rozlišovaní medzi hornou a dolnou kladkou na cvičenie. V praxi sa tiež môžete stretnúť aj s tým, že pojem dolná kladka sa nahrádza pojmom spodná kladka. Ako už možno zo samotného názvy vyplýva, tak obe tieto kladky vám umožňujú vykonávanie iného pohybu. Horná kladka vám umožňuje dvíhanie tiahla, prípadne inej, vami zvolenej špecifickej fitness pomôcky smerom zhora nadol. Spodná alebo dolná kladka cvičiacemu zasa poskytuje možnosť dvíhania tiahla alebo iného závažia smerom zdola nahor. Pochopiteľne, v dnešnom trhu, ktorý vám ponúka na výber z viacerých možností si môžete vybrať medzi hornou a dolnou kladkou. Veľakrát sa však stretnete aj s tým, že sa predávajú horné a dolné kladky v jednom.

 

Ďalej rozlišujeme kladky na cvičenie podľa toho, na aké miesto je potrebné ich primontovať. Na základe toho poznáme kladky na cvičenie do steny.  Tieto kladky je potrebné primontovať pomocou použitia vŕtačky.  Taktiež poznáme kladky na cvičenie do stropu. Rovnako ako kladky do steny, tak aj kladky do stropu potrebujú montáž pomocou vŕtačky. Musíte si preto dávať pozor pri montáži. Kladka na cvičenie si vyžaduje stabilitu, pohodlie a bezpečie. Nie je totiž vôbec žiaduce, že sa počas  cvičenia uvoľnila kladka na cvičenie a spadla smerom na podlahu.

 

Každá kladka na cvičenie, nezáleží na tom, či si vyžaduje montáž do steny alebo do stropu, či je horná alebo dolná, prípadne ide o hornú aj dolnú kladku, obsahuje karabínku. Na túto karabínku si môžete zavesiť vami zvolené tiahlo. Poznáme niekoľko druhov tiahlí. Základné rozlišovanie tiahlí spočíva v tom, že poznáme tiahla určené na jednu ruku a tzv. obojručné tiahla, ktoré je možné uchopiť pomocou oboch rúk. Je len na vás, pre ktoré z tiahlí sa rozhodnete. O tom, ktoré tiahla sú pre vás a váš pravidelný tréning najvhodnejšie, sa poraďte so svojím osobným trénerom. S ohľadom na úroveň vašej fyzickej kondície vám bude vedieť najlepšie odporučiť, pre vás ideálne tiahla. Kladka na cvičenie bez tiahlí, nie je užitočnou kladkou.

 

Kladka na cvičenie vám umožňuje vykonávanie rozličných cvičení. Azda najpopulárnejšie je vykonávanie rozpažovania s pomocou spodnej kladky. Pri tomto cvičení je potrebné, aby ste stáli vzpriamene. Uchopte do oboch rúk tiahla spodnej kladky. Z tejto pozície sa snažte dvihnúť svoje ruky predným oblúkom až na úroveň vašej hlavy. V uvedenej pozícií zotrvajte približne 5 sekúnd a následne sa vráťte do východiskovej pozície. Tento cviky môžete opakovať zhruba 12krát v 2-3 cvičenia. Rozpažovanie môžete tiež vykonávať aj pomocou hornej kladky. Postavte sa vzpriamene a do oboch rúk pevne uchopte tiahla hornej kladky. Ťahajte vaše ruky smerom dole tak, aby sa nachádzali na úrovni vášho pasu až kým sa vzájomne dotknú. V uvedenej pozícií zotrvajte tiež približne 5 sekúnd a následne sa vráťte do východiskovej polohy. Daný cvik môžete opakovať 12krát v 2-3 sériách. Obe tieto cviky sú zamerané na dvíhaní závažia vami zvolenej hmotnosti, je potrebné, aby ste pri nich zobrali do úvahy aktuálnu úroveň vašej fyzickej kondície.